Elementy rusztowania - niezbędne czy zbędne?

Opublikowany 2013/02/19

Chcąc kupić zestaw rusztowania pierwsze co robimy to "badamy" rynek , sprawdzamy ceny , oferty , konfiguracje. Przeglądamy strony internetowe firm sprzedających i popularne portale aukcyjne. Oferują one systemy rusztowań już nawet od 5 tyś zł za 100 m/2 . Jeśli znajdziemy "super" ofertę to wtedy już staramy się kontaktować ze sprzedawcą  - telefonicznie , za pomocą poczty elektronicznej , a jak firma sprzedająca jest w niedalekiej lokalizacji to kontaktujemy się osobiście. I co dalej z naszym zakupem rusztowania ?

 Chcąc kupić zestaw rusztowania pierwsze co robimy to "badamy" rynek , sprawdzamy ceny , oferty , konfiguracje. Przeglądamy strony internetowe firm sprzedających i popularne portale aukcyjne. Oferują one systemy rusztowań już nawet od 5 tyś zł za 100 m² . Jeśli znajdziemy "super" ofertę to wtedy już staramy się kontaktować ze sprzedawcą  - telefonicznie , za pomocą poczty elektronicznej , a jak firma sprzedająca jest w niedalekiej lokalizacji to kontaktujemy się osobiście. I co dalej z naszym zakupem rusztowania ?


    Jeśli mamy już doświadczenie , a zakup rusztowania nie jest naszą pierwsza inwestycją , to zazwyczaj wiemy już  jak nie dać się podpuścić sprzedawcy i nie kupić zestawu do którego będziemy musieli dokupić brakujące elementy. Tak - Dokupić , ponieważ zestawy oferowane w internecie jako kompletne często wcale takimi nie są. Jeśli nie mamy doświadczenia , wiele firm wykorzystuje naszą niewiedzę i proponuje nam takie niekompletne właśnie rusztowania budowlane. Robią to po to aby cena za metr kwadratowy konstrukcji rusztowania była jak najniższa, aby w ten sposób zdobyć argument niskiej ceny i przekonać nas jako klienta do zakupu rusztowania właśnie u nich. Musimy być świadomi tego że kupując rusztowanie nie możemy sugerować się ceną za metr kwadratowy , a tylko i wyłącznie ceną poszczególnych elementów KOMPLETNEGO RUSZTOWANIA ! Postaram się przybliżyć jak dobrze dobrać taki komplet i jakim zagrożeniem jest nie stosowanie  "zbędnych" elementów rusztowania.  
Często brakującym elementem w kalkulacjach jest pierwszy podest przejściowy. Zamiast niego firmy proponują zwykłe podesty stalowe lub drewniane , a wejście na pierwsze pole następuje po najtańszej drabince. W porównaniu z innymi ten "brak" nie stwarza ogromnego zagrożenia , jednak rusztowanie budowlane w tym wypadku nie jest zgodnie z normami kompletne.
Następnym elementem który jest pomijany aby obniżona była  cena  rusztowania , to krawężnik. Jeżeli go nie stosujemy to możliwe jest spadnięcie - sturlanie się czegoś z podestu rusztowania i spowodowanie zagrożenia dla osób które przechodzą pod , lub koło rusztowania. Tak więc praktycznie każde pole z podestem powinno być zabezpieczone krawężnikiem wzdłużnym , a na końcach rusztowania - czołowym.

Kolejnym "brakiem" jest stosowanie poręczy pojedynczo zamiast podwójnie.  Na każdym polu rusztowania ( nie bierzemy pod uwagę pierwszego poziomu - przy ziemi ) powinniśmy montować dwie poręcze. Tutaj firmy korzystają z okazji na "zbicie" ceny rusztowania oferując tylko jedną poręcz. Poręcze muszą być dwie  po to aby zabezpieczyć osoby pracujące w pozycji klęczącej czy siedzącej ,  na rusztowaniu. Jedna poręcz nie jest zgodna z normami DTR rusztowania !!!

Niektóre firmy sprzedające rusztowania liczą stężenia pól rusztowania niezgodnie  z normami DTR , tj. co 12 , czasami 15 a nawet 16 metrów. Prawidłowo ciąg stężeniowy rusztowania powinien znajdować się co 10 metrów , a wszystkie większe odległości mogą skończyć się nałożeniem kary przez inspektora sprawdzającego budowę.

Kolejnym sposobem na obniżenie ceny rusztowania jest nie stosowanie poręczy czołowych i ram krańcowych . Pracując na elewacji czasem można nie zauważyć w którym miejscu kończy się rusztowanie i w przypadku braku tych zabezpieczeń aż strach pomyśleć jak to się może skończyć . Przykładowo : pracujemy przodem do elewacji i przesuwamy się w bok , dochodzimy do krańca rusztowania  nie zauważając tego i w przypadku gdy nie ma poręczy czołowej (często nazywanej telewizorkiem , czy kapeluszem ) fundujemy sobie lot w dół . Oszczędność jest niewielka a skutki mogą być tragiczne.

Wniosek nasuwa się jeden : Przed zakupem rusztowania po okazyjnej cenie przeanalizujmy ofertę dokładnie pamiętając o tym że kupujemy elementy a nie "metry kwadratowe" . Dobrze jest skorzystać z usług firmy sprzedającej rusztowania która fachowo doradzi nam jaką konfigurację wybrać . Polecam zajrzeć na stronę www.stos-bud.pl

Rusztowania plettac ,

rusztowania layher