Oczywistym faktem jest że wiele firm potrzebuje nowych inwestycji , aby nabrać wiatru w żagle. Samochód , dźwig , rusztowanie - takich rzeczy często nie można kupić za gotówkę.
Nie zawsze też można liczyć na uzyskanie kredytu z banku. Nawet jeżeli jesteśmy stałym i rzetelnym klientem uzyskanie kredytu w dobie kryzysu nie jest najłatwiejsze. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi leasing. Wygoda związana z minimum formalności przy podpisywaniu umowy jak i podatkowe korzyści dla przedsiębiorcy to jedne z wielu zalet takiej formy finansowania.
Samofinansowanie się naszej inwestycji - w tym przypadku rusztowania to kolejna zaleta leasingu. Sprzęt zarabia na czynsz leasingowy ponieważ leasingobiorca opłaca go z przychodu który pochodzi z wykorzystywania rusztowania którym dysponujemy.
Mamy do wyboru dwa podstawowe rodzaje form leasingowych - leasing operacyjny i leasing finansowy. Dowiedzmy się więc który będzie dla nas bardziej atrakcyjny i korzystny.
Leasing finansowy pozwala nam na uwzględnienie leasingowanego przedmiotu - którym jest np: rusztowanie budowlane , w swoich aktywach oraz dokonać odpisów amortyzacyjnych. W tym przypadku kosztem uzyskania przychodu zmniejszającym podstawę opodatkowania oprócz odpisów amortyzacyjnych będą również części odsetkowe rat leasingowych oraz codzienne koszty użytkowania. Tu zaletą jest brak ograniczeń mówiących o minimalnej końcowej wartości , oraz minimalnym okresie trwania umowy.
Jednak pod względem podatkowym , dla większości firm bardziej korzystny jest leasing operacyjny. Tutaj odpisy amortyzacyjne dokonywane są przez firmę leasingową , a wszystkie opłaty , raty leasingowe (część kapitałowa i odsetkowa) jak również opłaty związane z eksploatacją naszego rusztowania stanowią nasz koszt uzyskania przychodu i tym samym zmniejszają kwotę opodatkowania. No i jeszcze jedna zaleta tej formy leasingu : podatek VAT jest naliczany do każdej raty leasingowej co skutkuje tym że zapłata Vat-u rozkłada nam się w czasie! .
Leasing na rusztowanie jest łatwy do uzyskania . W związku z tym że rusztowanie w czasie trwania umowy pozostaje własnością firmy leasingowej nie ma konieczności stosowania klauzul przewłaszczenia co sprawia że łatwiej jest nam go uzyskać niż np. kredyt , a leasingodawcy maja wobec swoich klientów małe wymagania dotyczące ilości dokumentów oraz szybsze procedury uzyskania takiego finansowania . Warto więc rozważyć taką formę finansowania naszego zakupu.