Wady i zalety systemu rusztowań Plettac

Opublikowany 2013/01/04

Atutem rusztowań systemu Plettac jest uniwersalność, ekonomiczność, szybkość montażu i demontażu oraz łatwość składowania i transportu. Przekłada się to automatycznie na oszczędności w kosztach robocizny. Nasuwa się myśl, że skoro Plettac ma tyle atutów, pewnie jest albo niedostosowany do bardziej skomplikowanych robót, albo jest systemem niszowym, który trudno w razie potrzeby rozbudować, albo jest koszmarnie drogi.

Otóż nie. Rusztowania tego systemu doskonale sprawdzają się przy pracach na najbardziej skomplikowanych obiektach. O jego rozpowszechnieniu najlepiej świadczy fakt, że jest jednym z najczęściej stosowanych systemów rusztowań w Niemczech i Polsce. Ponieważ zaś cena jest pojęciem względnym, najlepiej samemu ją sprawdzić np. tu cennik STOS-BUD.

 

Nieco wyższy niż w przypadku choćby rusztowania warszawskiego koszt zakupu to wada, którą z nawiązką rekompensują:

- Łatwość montażu (dzięki samozabezpieczającym trzpieniom)

- Możliwość stosowania różnych długości pola, a co za tym idzie możliwość przejścia z jednej długości na inną, co skutkuje doskonałym dopasowaniem wymiarów rusztowania

- Wysoka stabilność (dzięki całkowicie zamkniętym profilom) i wygoda pracy (dzięki szerokiej ramie - 74 cm)

- Możliwość wyboru (podestów) między aluminium, stalą i drewnem

- Zabezpieczenie podestów przed wypadnięciem

- Łatwa dostępność rusztowania (nie ma obaw, że późniejsze rozbudowywanie będzie niemożliwe).

 

Rusztowania Plettac, dzięki stosowaniu konsol i dźwigarów, doskonale nadają się do orusztowywania skomplikowanych fasad budynków. Wszystkie elementy stalowe są ogniowo cynkowane i przeznaczone do długotrwałego użytku. Dzięki sześćiu zestopniowanym długościom pól pomostów (, 300, 250, 200, 150, 106, 74 cm) można się dopasować do najróżniejszych obiektów i zapobiec montowaniu rusztowań, które przekraczają długość budynku. Całkowity ciężar elementów oraz obciążenie robocze przenoszone są na belkę ramy nośnej przez trzpienie gwiazdkowe – dodatkowy czynnik bezpieczeństwa. Do montażu i demontażu nie jest potrzebna żadna specjalistyczna wiedza, co sprawia, że w ciągu dnia pracy jeden pracownik może orusztować od 70 do 100 m2 powierzchni. To czyni Plettac jednym z najbardziej wydajnych systemów rusztowań. Jest to rusztowanie ramowe, ale można ten system stosować w sposób równie elastyczny, jak rusztowania ze złączami rurowymi. Plettac góruje nad nimi ekonomicznością i bezpieczeństwem technicznym, jakie zapewniają nowoczesne rusztowania szybkiego montażu.